Monitor gamingowy 144 Hz, a może inny? Jaki monitor wybrać do gier?

Monitor gamingowy 144 Hz, a może inny? Jaki monitor wybrać do gier?

Na rynku co chwilę pojawiają się nowe tytuły gier, które zachwycają nas przepięknymi efektami wizualnymi, dużą ilością szczegółów czy rozbudowanym, otwartym światem. Aby jednak można było w pełni cieszyć się z tych efektów, potrzebny jest odpowiedni monitor. Co wybrać? Czy monitor gamingowy 144 Hz będzie odpowiednim urządzeniem? A może wybrać coś droższego, z wyższym odświeżaniem ekranu? Na te i inne pytania poznasz odpowiedź w poniższym artykule.

Monitor gamingowy 4K – czy to najlepsza rozdzielczość do gier?

Dzisiejsze monitory zachwycają nas jeszcze wyższą rozdzielczością niż kilka lat temu. Coraz częściej w sklepie możemy zobaczyć monitor gamingowy 4K, który oferuje rozdzielczość UHD. Będzie to świetne rozwiązanie dla graczy, dla których liczą się przepiękne, realistyczne obrazy i wysoka szczegółowość. Jeśli jednak jesteś graczem e-sportowym, większe znaczenie będzie miała szybkość reakcji niż grafika, dlatego możesz wybrać rozdzielczość FHD.

Pamiętaj jednak, by rozdzielczość dopasować odpowiednio do wielkości monitora. FHD na monitorze 24 cale i 49 cali będzie wyglądało zupełnie inaczej. Na większym ekranie obraz będzie dużo mniej ostry. Wówczas lepiej zdecydować się na UHD czy DQHD.

Monitor gamingowy zakrzywiony czy płaski?

Wszystko zależy od tego, w jakie tytuły gramy najczęściej i jak duży monitor chcemy kupić. W przypadku ogromnych urządzeń rzędu 49 czy 55 cali z płaskim ekranem, możemy mieć problem z wyraźnym widzeniem szczegółów znajdujących się na krawędziach. Monitor gamingowy zakrzywiony minimalizuje ten problem, sprawiając, że obraz jest wyraźny praktycznie w każdym punkcie monitora. Co więcej, zakrzywione monitory lepiej przystosowują się do naturalnej krzywizny oka. Dzięki temu łagodzą objawy zmęczenia oczu.

Nie zapominaj też o ważnej zalecie tego typu monitorów, jaką są lepsze wrażenia z gry. Duże zakrzywienie sprawia, że obraz otacza Twoje pole widzenia, wciągając Cię w świat wirtualny i zacierając granicę między nim a rzeczywistością. Wrażenie to mogą spotęgować inne funkcje monitorów, takie jak podświetlenie Core Lighting+ z efektem Core Sync. Opcję tę posiadają niektóre monitory gamingowe 240 Hz marki Samsung, np. Odyssey OLED G9. Podświetlenie z tyłu monitora zmienia swoją barwę w zależności od kolorów gry, oferując jeszcze lepszą immersję.

Monitor gamingowy 144 Hz czy 240 Hz?

Częstotliwość odświeżania ekranu jest istotnym czynnikiem w monitorach dla graczy – zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z dynamicznymi grami, takimi jak strzelanki czy wyścigi. Im szybsze odświeżanie, tym płynniejszy obraz. Przyjęło się, że monitor gamingowy 144 Hz będzie wystarczający dla większości graczy, którym zależy na obrazie bez zakłóceń.

Dla kogo więc będą polecane monitory gamingowe 240 Hz? Przede wszystkim dla profesjonalnych graczy e-sportowych, którzy grają zawodowo i biorą udział w różnych turniejach. W tego rodzaju rywalizacji liczy się szybkość i refleks, więc większa płynność obrazu może mieć duże znaczenie dla zwycięstwa. Przeciętny użytkownik może nie zauważyć nawet różnicy w płynności między monitorami 144 Hz a 240 Hz, jednak dla zawodowca, dla którego liczą się nawet milisekundy, będzie miało to znaczenie. Taka różnica być może pozwoli uzyskać mu potrzebną przewagę.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.