Jaki dysk wewnętrzny do komputera lub laptopa?

Jaki dysk wewnętrzny do komputera lub laptopa?

Jak doskonale wiadomo, dysk wewnętrzny do laptopa lub komputera stacjonarnego to podstawowy element, bez którego nie byłoby możliwe działanie urządzenia. To właśnie dysk wewnętrzny do komputera umożliwia przede wszystkim instalację systemu operacyjnego, ważnych aplikacji czy też przechowywanie zdjęć, filmów oraz pozostałych plików. Mimo to zdarza się, że dysk twardy w naszym komputerze okazuje się niewystarczający. Czy to znak, by wymienić stary komputer na nowy? W żadnym wypadku! Wystarczy wymienić dysk! Nie wiesz, jak wymienić dysk wewnętrzny w laptopie albo jaki dysk wewnętrzny do laptopa wybrać? Sprawdź nasz krótki przewodnik!

Dysk wewnętrzny do komputera – jaki wybrać?

Czujesz, że Twój laptop lub komputer nie działa tak jak powinien i konieczna jest wymiana dysku, jednak nie wiesz, jaki dysk wewnętrzny do laptopa będzie odpowiedni? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Dostępne na rynku dyski twarde mogą różnić się między sobą wieloma parametrami. Najczęściej jest to ich pojemność, pamięć podręczna, a także prędkość obrotowa. Warto zwrócić uwagę, że w zależności od potrzeb możemy wybrać dyski zewnętrzne (przenośne), jak i dysk wewnętrzny do laptopa lub komputera (znajdują się w obudowie urządzenia).

W przypadku dysków wewnętrznych do komputera możemy wyróżnić dyski HDD oraz SSD. Pierwszy wariant to starsze rozwiązanie, które znacznie różni się wydajnością w porównaniu z wariantem SSD. Dysk twardy HDD posiada znacznie mniejszą prędkość odczytu i niestety może w łatwy sposób ulec uszkodzeniom*.

Z kolei dysk wewnętrzny do laptopa SSD cechuje znacznie szybszy odczyt i zapis plików, co jest zasługą pamięci Flash. Oprócz tego ze względu na swoją budowę jest on znacznie bardziej odporny na różnego rodzaju uszkodzenia czy przegrzanie.

Jaki dysk wewnętrzny do laptopa wybrać – parametry

Wybierając nowy dysk wewnętrzny do komputera, powinniśmy zwracać uwagę na swoje preferencje, jak i posiadany przez nas sprzęt. Bardzo ważne jest, aby urządzenia były ze sobą kompatybilne, jak i odpowiadały naszym potrzebom, szczególnie pod kątem pojemności.

Jaki dysk wewnętrzny do komputera wybrać? Oto elementy, na jakie warto zwrócić uwagę przy zakupie:

  • pojemność;
  • pamięć podręczna;
  • czas pracy dysku;
  • interfejs;
  • dostępne zabezpieczenia i udogodnienia, np. inteligentne zarządzanie energią cieplną jak w przypadku wybranych dysków twardych Samsung.

Odpowiadając na pytanie, jaki dysk wewnętrzny do komputera wybrać, zwróć uwagę na pojemności dysków wewnętrznych dostępnych w ofercie marki Samsung. Są to: 250GB, 500GB, 1TB, 2TB, 4TB, a nawet 8TB (dysk SATA).

Jak wymienić dysk wewnętrzny w laptopie?

Od teraz, kiedy przychodzi pora na upgrade Twojego sprzętu, nie musisz rezygnować ze swojego laptopa, a jedynie wymienić dysk wewnętrzny. Z marką Samsung jest to proste, dzięki czemu nie musisz martwić się o utratę danych. Co więcej, takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale również ekologiczne i oszczędne! Przykładem może być dysk 980 PRO, który otrzymał certyfikat i etykietę “Carbon Measured” od organizacji Carbon Trust, zajmującej się doradztwem ds. zrównoważonego rozwoju przeprowadzającego pomiary śladu węglowego organizacji, łańcuchów dostaw oraz produktów.

*Na podstawie testów wewnętrznych 2,5-calowego dysku HDD SATA 500GB o prędkości 7200 obr./min w porównaniu z 2,5-calowym dyskiem SSD SATA 860 Evo 500GB. Warunki testowania:  Intel Core i7-7700K CPU @ 4,20 GHz, DDR4 1200 MHz 32 GB, OS – Windows 10 Pro x64, Chipset: ASUS PRIME Z270-A.