Fałszywa aplikacja mObywatel? Nie daj się nabrać na oszustwo!

Fałszywa aplikacja mObywatel? Nie daj się nabrać na oszustwo!
fot. unsplash.com

Chociaż twórcy aplikacji mObywatel zachwalają jej niezawodne działanie oraz odporność na ataki hakerów, nie brakuje takich, którzy chcą na niej nielegalnie zarobić. Ostatnio w sieci pojawiła się informacja o aplikacji łudząco podobnej do mObywatel, która zainstalowana na telefonie, pobiera wszystkie nasze dane. Jak się przed nią ustrzec?

Szczegół ma znaczenie

CERT Polska podało, że w sieci można zaobserwować wzmożone działanie szkodliwej aplikacji, po której zainstalowaniu w ręce hakerów wpadają wszystkie nasze dane. Są to nie tylko imię i nazwisko, ale również PESEL i cały szereg innych, poufnych informacji. W jaki sposób działa? Jak zwykle, zaczyna się niewinnie.

Użytkownik otrzymuje informację tekstową od nadawcy M0BYWATEL, gdzie przesyła link do pobrania rzekomej aplikacji mObywatel. Zwracając uwagę na szczegóły, można zaobserwować, że nadawca nie podpisuje się MOBYWATEL a M0BYWATEL, z zero zamiast O. Co się dzieje później? 

Link przenosi nas do pozornie normalnie wyglądającego androidowego Sklepu Play i do konkretnej aplikacji. Gdy ściągniesz ją i zainstalujesz, możesz być pewien jednego: wszystkie Twoje dane będą podglądane, a następnie wysyłane do cyberprzestępców. Aby uchronić się przed tym procederem, nigdy nie reaguj na linki zawarte w wiadomościach tekstowych. Ze wszelkimi pytaniami zwróć się przez rekomendowane, oficjalne kanały komunikacji. 

Reaguj i zgłaszaj!

Jeżeli jesteś ofiarą cyberprzestępstwa albo zauważyłeś podejrzane działanie, nie zwlekaj i czym prędzej zgłoś to na policję. Dobrym pomysłem będzie również zgłoszenie podejrzanej aplikacji w Sklepie Play do Google. Wbrew pozorom, oni mają skuteczne procedury blokujące złośliwe oprogramowania.