Popularna gra Tetris ma działanie terapeutyczne. Działa jak lekarstwo!
Tetris to jedna z najbardziej znanych gierek. Doczekała się różnych odsłon i modyfikacji, jednak zasady działania pozostają niezmienne. Naukowcy dowiedli również, że gra ta uczy jak mózg ma chronić nas przed koszmarnymi wspomnieniami. Co więcej, pozwala na stworzenie mózgowego internetu.
Pomaga w PTSD
Lekarze i psycholodzy zaobserwowali, że gra Tetris przynosi ulgę osobom które zmagają się z zespołem stresu pourazowego. Osoby takie zmagają się z pojawiającymi się zupełnie bez przyczyny natrętnymi i nawracającymi wspomnieniami. Wywołują one u człowieka silne ataki paniki i w konsekwencji ogromne cierpienie emocjonalne. Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Oxford wykazały, że granie w Tetris na telefonie, pozwala łatwiej poradzić sobie z tymi lękami.
Zobacz również: Najlepsze smartfony do gier. Czy wiesz który wybrać?
10 minut dziennie
Idąc za angielskimi badaczami, już 10 minut dziennie pozwala nie tylko zająć mózg na tyle, aby nie odgrywał w kółko wszystkiego, co się wydarzyło w przeszłości. Do tego świetnie radzi sobie z zespołem tzw leniwego oka, mobilizując je do działania. Jak podkreślają naukowcy w opisywanych przez siebie wynikach badań, gry są dobre dla naszego mózgu. Oczywiście w rozsądnych ilościach czasowych. Potwierdzają to również badania przeprowadzone za pomocą aparatów elektrocefalograficznych i przedczaszkowych stymulatorach magnetycznych.
Interesują cię nowości technologiczne? Zobacz portal naukowcy.pl