Odświeżanie ekranu – czyli dlaczego ilość herców ma znaczenie na przykładzie telefonu Samsung M23 5G

Odświeżanie ekranu – czyli dlaczego ilość herców ma znaczenie na przykładzie telefonu Samsung M23 5G

Szukając dla siebie idealnego smartfona, który będzie dostosowany jak najbardziej do naszych preferencji, będziemy musieli zwrócić uwagę na bardzo dużą ilość różnych parametrów. Często pomijaną przy wyborze cechą telefonów jest częstotliwość odświeżania ich ekranów. To spory błąd, gdyż ten wskaźnik może mieć kolosalny wpływ na jakość ogólnego korzystania z naszego sprzętu, co zaraz pokażemy na przykładzie Samsunga M23 5G – zapraszamy do czytania! 

Czym jest częstotliwość odświeżania ekranu? 

Samsung M23 5G to telefon z serii Galaxy M, który wyróżnia nie tylko niska cena, ale także wyśrubowane parametry. Znajdziemy w nim chociażby ekran o częstotliwości odświeżania 120Hz. Zanim jednak przejdziemy do kwestii tego smartfona, dobrze będzie zastanowić się nad tym, czym w ogóle jest sama częstotliwość odświeżania ekranu i dlaczego ten parametr jest ważniejszy, niż myśli wielu z nas. 

Mówiąc najbardziej ogólnie, częstotliwość odświeżania ekranu może dać nam informacje o tym, jak często może się zmienić treść wyświetlana na danym wyświetlaczu i z jaką częstotliwością to się dzieje. Ten parametr określa się za pomocą herców, czyli jednostek określających ilość wystąpień danego zdarzenia na sekundę. Oznacza to, że ekran taki, jak w telefonie Samsung M23 5G, jest w stanie zmienić swój ekran aż 120 razy w przeciągu jednej sekundy. 

Dlaczego ilość herców jest ważniejsza, niż myślimy? 

Jeśli komuś podczas czytania poprzedniego akapitu zapaliła się lampka, że ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec tak szybkich zmian na ekranie jak 120 na sekundę, oczywiście myśli słusznie. Pomimo tego ilość herców, jakimi dysponuje dany ekran, ma kluczowe znaczenie dla wygody i komfortu jego używania. Dlaczego? 

Nasze oko nie jest w stanie dostrzec każdej pojedynczej zmiany na oglądanym ekranie, jest jednak w stanie postrzegać zmiany na nim w całościowy sposób, co daje nam poczucie dużo większej płynności. Właśnie dlatego monitory dla graczy mają zazwyczaj sporą częstotliwość odświeżania, gdyż jest to bardzo istotne w przypadku dynamicznych obrazów na ekranie. Jak natomiast taki ekran wpływa na korzystanie z telefonu? 

Samsung M23 5G, czyli telefon, który może zaskakiwać płynnością 

Samsung M23 5G to budżetowy smartfon marki, którego możemy znaleźć w serii Galaxy M. Pomimo niskiej ceny jest nam on w stanie zaoferować naprawdę dużo – to nie tylko smartfon z odświeżaniem ekranu na poziomie 120 herców, ale także telefon z dużą baterią, który bez żadnych problemów wytrzyma z nami cały dzień. 

W jaki sposób odświeżanie ekranu wpływa na korzystanie z tego telefonu? Wyświetlane treści są płynne, niezależnie czy oglądamy film, gramy w mobilną grę, czy nawet przewijamy menu – obraz będzie sprawiał bardzo dobre wrażenie Jeśli dodamy do tego fakt, że ten telefon ma dodatkowe atuty w kwestii zachowania płynności wyświetlanych treści, takie jak ośmiordzeniowy procesor czy specjalna technologia oszczędzania pamięci RAM, będziemy mogli stwierdzić, że to urządzenie dla wszystkich, którzy nienawidzą denerwujących przeskoków obrazu i zacięć telefonu. 

Artykuł powstał we współpracy z Samsung.