Gry komputerowe w praktyce. Gdzie są wykorzystywane?

Gry komputerowe w praktyce. Gdzie są wykorzystywane?
fot. unsplash.com

Gry komputerowe już dawno zaczęły być używane w innym celu niż tylko samo granie. Choć to bardzo fajna rozrywka, jest wykorzystywana również do innych, bardziej sprecyzowanych celów. Jakich? 

Szkolenie żołnierzy 

Jedną z najwcześniejszych dziedzin, w których gry komputerowe zaczęły odgrywać bardzo istotną rolę, była wojskowość. Już w latach 50-tych XX wieku stosowano je do specjalistycznych szkoleń żołnierzy i kadry wojskowej. Nie jest tajemnicą, że podobne, choć bardziej rozbudowane fabularnie i strategicznie symulatory są stosowane do po dzisiejszy dzień. W ten sposób szkoli się nie tylko wojskowych, ale i policjantów oraz strażaków. 

Biznes 

Rozwiązania związane z symulacją są również z powodzeniem stosowane w biznesie. Gry mają na celu ćwiczenia z zakresu współzawodnictwa oraz nowoczesnego zarządzania. Czasem to one właśnie są wyznacznikiem ukrytych predyspozycji pracowniczych. Z przebiegu rozgrywki można wywnioskować o charakterze stanowiska, jakie poszczególne osoby powinny zajmować. 

Edukacja

Nie jest tajemnicą, że ludzki mózg najlepiej uczy się przez zabawę. Gry edukacyjne zapoczątkowała w 1974 roku The Oregon Trail, a dzisiaj mamy ich naprawdę wiele. I to właściwie z każdej dziedziny wiedzy. Od języków, przez przedmioty ścisłe, na humanistycznych kończąc. Edukacyjne gry komputerowe nigdy nie zastąpią nauczyciela czy szkoły, ale pozwalają na ugruntowanie zdobytej już wiedzy. 

Marketing

Wychodząc z podobnego założenia, marketingowcy prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych gier mających na celu ulokowanie lobbowanego przez nich produktu. Czasem to prosta gierka na telefon, ale bywają i całkiem nieźle rozbudowane strategicznie gry. Dobra kampania reklamowa w dzisiejszych czasach musi działać na wielu płaszczyznach, również tej związanej z grami komputerowymi.