Jak się tworzy gry komputerowe?

Jak się tworzy gry komputerowe?
fot. unsplash.com

Dobra gra komputerowa jest jak wciągający film akcji, serial albo książka. Zarywasz noc tylko po to, aby dowiedzieć się, co będzie dalej. Aby ją stworzyć, potrzeba dobrego pomysłu i całego sztabu ekspertów. Jakich dokładnie?

Wciągający scenariusz

Wszystko zaczyna się od koncepcji wpisującej się w określone potrzeby rynku. Być może to adaptacja wziętej książki, czasem to futurystyczna, wciągająca wizja naszego świata. Często w grach jest odwołanie do pirackich podbojów albo średniowiecznych bitew. Wszystko po to, aby bez reszty wciągnąć w to wszystko każdego gracza. Nie bez znaczenia są również dialogi, które w scenariuszu mają niejednokrotnie kluczowe znaczenie. Im lepiej dopracowane i bardziej realistyczne, tym lepiej. 

Programowanie w najlepszym stylu

Nawet najlepszy scenariusz na grę komputerową nie powali na kolana, jeżeli nie będzie dobrze zaprojektowany do strony technicznej. Laik, który jedynie włącza grę, rzadko kiedy zdaje sobie sprawę z tej drugiej strony gry, tysiąca kodów i silników gry, które zapewniają jej stabilność oraz płynność. Powiedzmy sobie szczerze – gra musi być dobrze napisana zarówno pod względem scenariusza jak i oprogramowania.

Grafika

To pierwsze, na co gracze zwracają uwagę. Świetnie skonstruowana grafika powoduje, że nawet największy przeciwnik gier komputerowych wciąga się bez reszty. Wprowadza w odpowiedni klimat, a im bardziej realistyczna, tym lepiej. Niestety dobrej jakości grafika potrzebuje również odpowiedniego komputera aby ją w pełni pokazać. Na starych kartach graficznych większość nowych gier zwyczajnie nie będzie działać.

Odpowiednia muzyka

Czy wiesz, że w większości topowych gier komputerowych muzyka jest tworzona przez specjalnie dobranych kompozytorów? Nie widać jej, ale to właśnie dźwięki wprowadzają odpowiedni nastrój. Potrafią rozbawić, ale i wprowadzić elementy zaskoczenia lub grozy. To idealne dopełnienie każdej dobrej gry komputerowej. Muzyki nie można nigdy pomijać.

To tylko kilka kluczowych elementów, które złożone w całość, tworzą grę. Następnie ta idzie do testów beta, potem usuwane są wszystkie poprawki aby na końcu trafić do odbiorców na całym świecie.